اسناد مالی و حسابداری

بی‌تردید مهمترین عامل موفقیت و وجه تمایز شرکت‌ها و سازمان‌ها از یکدیگر شفافیت و انضباط مالی سازمان در برخورد با مشتریان، مخاطبان و حتی نهادها و بانک‌ها می‌باشد. ایجاد روال کاری صحیح در بخش مالی و اداری مستلزم ثبت دقیق وقایع مالی و ریز اطلاعات آن در فرم‌ها و اسناد مرتبط است. فانوس‌پرینت می‌تواند آنچه مورد نیاز شماست را در قالب اسناد حسابداری، فرم‌های دریافت و پرداخت، رسید تحویل کالا و انبار و ... در هر تعداد که مایلید حتی یک نسخه بصورت آن‌لاین سفارش گرفته و با مجموعه متنوعی از مواد اولیه مختص این بخش، اعم از کاغذهای کاربن لس، تحریر، الوان، چاپ و با خدمات شماره، پرفراژ و صحافی شما را در استفاده بهتر از آنها همراهی نماید.

اسناد مالی و حسابداری
اسناد مالی و حسابداری
اسناد مالی و حسابداری
اسناد مالی و حسابداری
توضیحات

اسناد مالی و حسابداری به اطلاعات ثبت شده، اعم از نوشتاری، دیداری، شنیداری گفته می‌شود که به وسیله اشخاص حقیقی یا حقوقی ایجاد شده و دارای ارزش مالی و نگهداری باشد. این اسناد در مقام دعوی و دفاع، قابل استناد است. اما هر نوشته‌ای سند نیست. سندنوشته‌ای است که حق و قرار بین سازمان‌ها یا اشخاص حقیقی یا حقوقی را که به نحوی با هم طرف حساب و معامله هستند را ثابت یا رد نماید. یا مبین پرداخت وجهی جهت خرید کالا یا خدمات و یا حاکی از انعقاد قرارداد یا وقوع عقدی باشد و یا از آثار ناشی از حقوق خاصی حکایت نماید به شرط وجود اهلیت و دارا بودن امضاء مجاز لازم برای رسیدن به یکی از مقاصد، سند محسوب می‌شود.

ارزش اسناد به اعتبار آنها از نظر اداری و یا اطلاعاتی است. که در هر سند برای مجموعه‌ی ایجاد کننده و بایگانی وجود دارد.

اسناد و مدارک از حیث محتوا و موضوع به گروه‌های گوناگون قابل تقسیم می‌باشند.

اسناد اداری : سند اداری سندی است که دارای ارزش اداری بوده و سازمان را در اجرای وظایف جاری خود یاری نماید. مانند: تقاضانامه‌های معمولی (مرخصی، وام، مساعده، درخواست خرید، انتقال واحد و …) اساسنامه‌ها، قوانین، آیین نامه‌ها، قراردادها که در برگیرنده سیاست‌ها، تعهدات، وظایف و مسؤولیت‌های کلی سازمان می‌باشد.

اسناد مالی: دفاتر مالی، پرونده ضمانت مالی افراد، پرونده‌ هزینه‌ها به اشکال مختلف ، اسناد مربوط به پرداخت حقوق کارکنان و سایر تعهدات مالی سازمان

فاکتور

فاکتور مهم‌ترین جزء هر معامله، تجارت و کسب و کار است. این سند نشان می‌دهد که خریدار باید مبلغ توافق‌شده را بابت ارائه کالا و یا خدمات مشخصی به فروشنده بپردازد. فاکتور یک سند تجاری است که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و شرح کالا و خدمات، مقادیر و قیمت‌های توافق‌شده برای آن که توسط فروشنده برای خریدار تهیه شده را ثابت می‌کند.

سایز، جنس و کیفیت طراحی و چاپ فاکتور فروش، نقش به سزایی در ایجاد تصویر ذهنی مناسب از برند شرکت شما دارد.

در چاپ فاکتور معمولاً از کاغذ تحریر و کاربن لس استفاده می‌شود. قطع فاکتور، کاغذ و گرماژ فاکتورهای فروش نیز سلیقه‌ای است و بسته به نیاز شرکت یا موسسه و بودجه آن طراحی و چاپ می‌گردند. در طراحی فاکتورها آرم و نام موسسه در سمت راست یا وسط و تاریخ و شماره سریال ملخی در سمت چپ آن قرار می‌گیرد.

پیش فاکتور

پیش فاکتور عبارت است ار سیاهه خریدی که فروشنده به درخواست خریدار و به عنوان پیشنهاد فروش یا تعین ارزش کالا یا خدمات و شرایط فروش با تعین مدت اعتبار قیمت درج شده به نام وی صادر می‌نماید که بعد از تایید مدیران مربوطه خرید صورت گرفته و برای آن فاکتور صادر می‌گردد.

اوراق‌بهادار(بُن خرید و تخفیف)

کسب و کارهای نوین، فروشگاه‌ها و موسسات برای ترغیب مشتری به بازدید، خرید و استفاده از خدمات خود اقدام به استفاده از محرک‌های فروش می‌نمایند. بن خرید کالا، کوپن، دوره‌های تخفیف، جوایز، برگزاری مسابقه و نظایر آن در این چارچوب ارزیابی می‌شود. استفاده از این محرک‌ها و انگیزه‌های فروش به طور معمول در کوتاه مدت موثر است و مشتریان به خاطر کالای مورد نظر و استفاده از ارزش افزوده مازاد آن جذب فروشگاه می‌شوند. و عده‌ای از افراد که به واسطه بُن تخفیفو دیگر محرک‌ها یک بار از شما خرید می‌کنند می‌توانند مشتری ثابت شما شوند البته این مهم تنها در شرایطی برقرار می‌گردد که ارزش و اعتمادی که آنها نیاز دارند را از شما دریافت کنند.