پاکت

پاکت، محفظه‌ای معمولاً کاغذی است که برای انجام امور نامه نگاری ادارات، موسسات یا اشخاص حقیقی و یا انتقال و ارسال اسناد و اوراق مرتبط مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایجاد انضباط سازمانی و هویت بخشی به مکاتبات داخلی و خارجی مهمترین عاملی است که  شرکت‌ها و موسسات را متقاعد می‌نماید تا با طراحی هماهنگ سربرگ، پاکت و کارت ویزیت در قالب سِت اداری از لحاظ رنگ و ترکیب‌بندی به چاپ پاکت اقدام ‌نمایند.

فانوس پرینت برای برقراری ارتباطی ویژه بین شما و مخاطبانتان پیشنهادی ویژه دارد. مجموعه‌ای زیبا از پاکت اداری، پاکت A4، A5 و ... با بهترین مواد اولیه در تنوعی بی نظیر، هر تعدادی که به آن نیاز دارید.

پاکت
پاکت
پاکت
پاکت
پاکت
پاکت
توضیحات پاکت

پاکت نامه

پاکتی مرسوم با قطع ۱۱/۵ در ۲۲ که معمولا وظیفه حمل نامه‌های کم حجم رسمی را بر عهده دارد از این نوع پاکت برای ارسال نامه‌ها و مراسلات رسمی، اسناد، قراردادها و … که در سربرگ شرکت یا موسسه نگارش شده است، استفاده می‌شود. به این نوع در عرف، پاکت ملخی یا اداری می‌گویند.
ابعاد نوع اداری معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ تعیین می‌شود . اما در ایران این استاندارد معمولاً متناسب با کاغذ A4 است ابعاد این پاکت‌ها به گونه‌ای است که در حالت بسته، عرض آن برابر عرض کاغذ A4 و طول آن برابر یک سوم طول A4  می‌باشد و نامه‌ها که در قطع A4 و A5 است از طول یا عرض تا می‌خورد و سپس در داخل آن قرار داده می شود. انتخاب کاغذ و گرماژ پاکت‌های اداری نیز سلیقه‌ای است و بسته به نیاز شرکت یا موسسه و بودجه آن طراحی و چاپ می‌گردند. اما در این موارد معمولاً کاغذ ۱۰۰ و ۸۰ گرم تحریر و بافت دار کتان بیشتر انتخاب می‌شوند. این پاکت‌ها، دارای سه لب چسب در طرفین و پایین کار، هستند.

پاکت‌های اداری معمولاً بعد از طراحی سربرگ‌ها، طراحی می‌شود. از آنجا که وحدت بصری در اوراق اداری یک ضرورت می‌باشد، پس از پایان چیدمان سربرگ، از عناصر استفاده شده در آنها برای طرح های اداری نیز استفاده می‌گردد. پاکت‌های اداری نیز دارای نشانه و عنوان است و درج نشانی بر روی آن الزامی است. محل قرارگیری نشانه و عنوان معمولاً در نیمه ی سمت چپ و بالاست. نشانی نیز قاعدتاً در پایین سمت چپ قید می شود. چیدمان عناصر موجود در پاکت‌های اداری بیشتر در حالت افقی انجام می گیرد.آنچه باید مورد توجه باشد، خالی نگهداشتن نیمه ی بالا و سمت راست پاکت‌ها جهت الصاق تمبر و انجام عملیات پستی است (در صورتی که هزینه پست پیشاپیش محاسبه شده باشد، استفاده از این بخش، نیز بلامانع است) البته مقصود از خالی بودن این بخش، عدم درج اطلاعات نوشتاری و تصاویری نظیر آرم است و استفاده از خطوط و فرم های تزئینی امکان پذیر خواهد بود، اگر چه همین موارد نیز بایستی با احتیاط انجام شود چرا که نصب تمبر و مهرهای پستی اثر گذاری خود را خواهند داشت.

پاکت A4  و A5

نوع دیگر پاکت‌ها ، پاکت‌های A4 و A5 است که بسته به ابعاد سربرگ‌های شرکت یا مرسولاتی که قرار است در آن جای داده شوند، انتخاب می‌شود. این پاکت‌ها معمولاً برای ارسال رزومه، کاتالوگ، پیش نویس قرارداد و بطور کلی اوراقی که قرار نیست تا خورده شوند، استفاده می‌گردند. نوع کاغذ این پاکت‌ها بهتر است بالای ۱۰۰گرم انتخاب شود تا پاکت‌ها، محکم، شیک و شکیل به نظر رسد. این پاکت‌ها وسط چسب هستند یعنی طرح روی آن برگشته و در پشت پاکت در وسط به هم رسیده و از داخل چسب می‌خورند. درب پاکت‌ها اغلب از بالا باز شده و بین ۵/۲ تا ۶ سانتیمتر متغیر است. این پاکت‌ها ۲ لب چسب‌ دارند که بهتر است سفید در نظر گرفته شود. علت بدون رنگ طراحی شدن لب چسب‌ها ماندگاری بیشتر و بهتر چسب بر روی کاغذ است. رنگ‌ها باعث می‌شوند که چسب به خوبی روی کاغذ نشیند و دو کاغذ خوب بهم نچسبند.

پاکت CD و DVD

با توجه به استقبال شرکت‌ها و موسسات از ارائه محتوا و حتی تبلیغات بصورت دیجیتالی استفاده از CD و DVD بشکل گسترده نیز افزایش پیدا کرده شما می‌توانید محتوای تیلیغی خود و حتی فایل محتوای چاپی را از این طریق در اختیار مخاطبان قرار دهید. برای اثر گذاری بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها ضمن چاپ طرح ویژه خود روی CD، اقدام به تهیه پاکت برای CD و DVD نیز می‌نمایند. شما لازم نیست از طرح خاص و مرسوم استفاده نمایید. ما می‌توانیم طرح مورد نظر شما را با هر قالب و صحافی، چاپ و ارائه نماییم.

پاکت سفارشی

پاکت‌های پزشکی اعم از پاکت‌های رادیولوژی، MRI و … پاکت‌های هدیه، پاکت‌های خرید و…

چک لیست پاکت

چک لیست عمومی

 • فایل مورد نظرم را به لحاظ کیفیت برای چاپ بررسی کردم
 • طرحم در سایز واقعی طراحی شده و کیفیت مطلوب برای چاپ دارد
 • مدرنگی فایلم CMYK است و از تفاوت سیستم خروجی رنگ بین مانیتور (RGB) و دستگاه‌های چاپ (CMYK)و حتی بین تکنولوژی مرکب انواع دستگاه‌های چاپ، کاغذ و پوشش‌ها مطلعم.
 • از فونت کمتر از 8pt به عنوان محتوای اصلی در هیچ محصولی استفاده نمی‌کنم.
 • از ترکیب رنگی 16bit در فایلم استفاده نکرده‌ام
 • رزولوشن فایلم برای چاپ افست و دیجیتال 300dpi است
 • برای پلات و چاپ عریض فضای داخلی رزولوشن 150dpi را چک کردم
 • برای بنر و چاپ عریض فضای خارجی رزولوشن 72dpi را در نظر گرفتم.
 • از فایل، پرینت و یا نمونه چاپ دیجیتال تهیه و ترکیب چینش، سایز فونت، املای متن و ... را چک نموده ام.
 • فایل های تک تصویر را با فرمت‌های jpg و Tif و فایلهای با تعداد صفحات زیاد (کتاب) را با فرمت pdf ذخیره نموده ام.
 • از اینکه برشکار برای زیبایی بیشتر محصول، برش را از داخل رنگ محصول انجام میدهد تا سفیدی نداشته باشد و محصول بعد از برش حدود 3 میلیمتر کوچکتر از فایل خواهد شد آگاهم.
 • از اینکه خوانایی QR-Code به میزان جزئیات آن و بزرگی و کوچکی مقیاس آن در چاپ دارد مطلعم و مسئولیت آنرا بعهده می‌گیرم و برای کمتر شدن این مشکل آن را بصورت تک رنگ مشکی(K100) ارائه نموده ام.